Eszkola

Transport samochodowy – cechy charakterystyczne

Transport samochodowy odbywa się po drogach lądowych przy pomocy kołowych środków transportu. 
Przewóz towarów i osób jest relatywnie szybki i odbywa się za pomocą samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, busów. Szybki transport na duże odległości umożliwiają drogi ekspresowe i autostrady. 

Łączna długość dróg jest największa w USA i wynosi ponad 6,5 mln. kilometrów. Podobną długość mają Indie i Chiny. Dla porównania kraje europejskie o najdłuższej łącznej długości dróg mają około 1 mln kilometrów, a Polska niecałe 500 tysięcy. 
Kraje o małej powierzchni mają dużą gęstość dróg, natomiast w krajach o dużych powierzchniach jest ona mała. Również państwa o niskim poziomie gospodarczym i trudnych warunkach naturalnych maja niewiele wybudowanych dróg. Dzieje się tak, ponieważ ludność jest skupiona w kilku swoistych osadach, które są połączone drogami. 

Najwięcej towarów przewożonych jest w Chinach, USA, Indiach, Rosji, Turcji, Japonii. W Europie dominuje w Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii. 
Z transportem samochodowym jest ściśle związany wskaźnik motoryzacji, oznaczający liczbę osób przypadających na jeden samochód. Na świcie wskaźnik ten wynosi około 10 osób na samochód. W krajach wysoko rozwiniętych jest on niższy i wynosi około jedną lub 2 osoby na jeden samochód. Jest to wynik prężnie rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego. 
W krajach zacofanych gospodarczo przypada kilkanaście osób na jeden samochód. 
Ważniejsze drogi:
- Transamazonika to droga biegnąca przez Amazonię, czyli wilgotny las równikowy. Jest istotna komunikacyjnie, jednak jej budowa wiązała się z dużymi kosztami ze względu na trudny klimatycznie teren
- autostrada Panamerykańska łączy Amerykę Północną z Południową, gdyż biegnie od Alaski po Argentynę
- Route 66 nazywana również Drogą-Matką w USA jest najdłuższą autostradą na świecie – łączy Chicago z Los Angeles przebiegając przez Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię
- Trans-African Highways jest siecią 9 dróg Afryki, które łączą ważniejsze stolice i osady kontynentu. 
W Polsce najwięcej dróg jest w województwie śląskim, świętokrzyskim i małopolskim.  Najmniej natomiast w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. 

Niezaprzeczalną zaletą transportu samochodowego jest jego rozpowszechnienie ze względu na jego uniwersalność i silnie rozbudowaną infrastrukturę drogową oraz prężnie rozwijający się na świecie przemysł motoryzacyjny. Stosunkowo duża liczba wszelkiego rodzaju dróg umożliwia dostarczenie osób bądź ładunków niemal bezpośrednio pod drzwi odbiorcy. Jednak jego opłacalność maleje wraz ze wzrostem pokonywanej odległości. Dodatkowo pojemność przewożonych towarów i ilości osób jest relatywnie mała. Zużycie paliwa jest duże i generuje wzrost zanieczyszczenia środowiska.  
 

Transport samochodowy – cechy charakterystyczne

Autor zdjęcia: Obraz jwvein z Pixabay

Transport samochodowy Wasze opinie

2×3 =