Eszkola

Zatoka Adeńska

Zatoka Adeńska to naturalny element łączący Morze Czerwone z Morzem Arabskim. Jej nazwa pochodzi od głównego portu Aden w południowym Jemenie. Zatoka położona jest między południowym brzegiem Półwyspu Arabskiego (Jemenem) a Rogiem Afryki (Somalią). Całkowita długość Zatoki mierzona od północnego-wschodu do południowego-zachodu wynosi 1480km, a jej średnia szerokość to 480km. Zatoka zajmuje powierzchnię 259 000 kilometrów kwadratowych. Średnia temperatura powierzchniowa wody w Zatoce oscyluje między 25 a 31°C. Jej średnia głębokość to 1359m, a maksymalna – 5390m (Rów Alula Fartak).
 
Charakterystyczną cechą ukształtowania terenu zatoki jest Grzbiet Sheba będący przedłużeniem podwodnego systemu grzbietowego Oceanu Indyjskiego. Cała zatoka Adeńska jest częścią złożonej wodnej struktury. Woda wypływająca z Zatoki do Morza Czerwonego przez wąską Cieśninę Bab el Mandeb stanowi uzupełnienie dużych wyparowujących ilości wody (parowanie rzędu 210cm rocznie). Proces przepływu wody komplikowany jest poprzez występowanie wiatrów monsunowych, obfitych opadów oraz obecność warstwy powierzchniowej zatoki posiadającej wysokie zasolenie.

Zatoka Adeńska
Autor: email4mobile [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
 
Warto wspomnieć, że zaledwie 12km skały wulkanicznej dzieli Zatokę Adeńską od jeziora Asal, drugiego po jeziorze Patience w Kanadzie najbardziej zasolonego jeziora na świecie, w którym zasolenie wód wynosi 348‰. Woda w Zatoce posiada zasolenie rzędu 33-36‰.
 
Życie morskie Zatoki Adeńskiej jest bogate zarówno pod względem ilości jak i różnorodności gatunków. Sezonowe podniesienie wód w strefie przybrzeżnej zapewnia warstwę powierzchniową o dużej ilości składników pokarmowych dla planktonu, co z kolei przyciąga makrele i sardynki. Głównym rybami morza otwartego zatoki są delfiny, tuńczyki, makrelosze i rekiny. Wieloryby są często widywane, natomiast dla żółwi morskich i langust jest to obszar lęgowy.

Zatoka Adeńska
Autor: official u.s. navy page [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Ze względu na fakt, że wody Zatoki Adeńskiej są ujściem na Zachód dla paliw pochodzących z Zatoki Perskiej, jest to obecnie jeden z najbardziej ruchliwych na świecie szlaków żeglugowych. Niestety, piractwo jest głównym problemem na tym obszarze, zwłaszcza dla małych łodzi i jachtów. Wiele źródeł międzynarodowych ostrzega wszystkie małe jednostki pływające, aby w ogóle unikały tej zatoki. Nawet duże tankowce zostają porywane i przetrzymywane dla okupu. Dużym problemem jest również terroryzm – to właśnie tutaj amerykański niszczyciel rakietowy był zaangażowany w samobójczy zamach bombowy podczas zbliżania się do portu Aden w 2000 roku.
 
Zatoka Adeńska

Autor zdjęcia: flat_luxury, [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Zatoka Adeńska Wasze opinie

5×7 =