Testy statystyczne są podstawą określenia prawdopodobieństwa prawdziwości jakiejś hipotezy na podstawie zebranych danych – aby do tego doszło, należy wybrać odpowiedni dla danych rodzaj testu.
Jak korzystać z wyboru testu statystycznego?
W tym narzędziu przedstawiamy algorytm ułatwiający Państwu podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnego testu statystycznego. Algorytm doboru testu podzielony jest na dwie główne opcje. W wybranej opcji „Porównaj grupy” padną kolejne, bardziej szczegółowe pytania: o charakter tych grup (zależne czy też niezależne), o ich ilość, o charakter zmiennej zależnej (jeśli akurat przykładowo wybierzemy grupy zależne). Druga z możliwych opcji do wyboru to „Sprawdzić związek między zmiennymi”. Bardziej szczegółowe rozwinięcia związane są z charakterem zmiennych – dostępnych jest 6 odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania (w danej ścieżce) narzędzie wyświetli rodzaj testu, który powinien zostać zastosowany w analizie. Obok widniał będzie link do materiału, który szerzej omawia dany rodzaj testu statystycznego.
Jeżeli jakieś pytania będą dla Państwa niezrozumiałe, prosimy o wpisanie niezrozumiałej frazy do naszej wyszukiwarki (znajdującej się na górze strony), a znajdą Państwo odpowiedni artykuł dla danego zagadnienia.
Czym są testy statystyczne?
Testy statystyczne klasyfikowane są jako formuły matematyczne, dzięki którym można określić prawdopodobieństwo spełnienia jakiejś hipotezy statystycznej na podstawie danych zebranych w jakiejś grupie/populacji. Na ich podstawie można przykładowo określić, czy istnieją różnice między pomiarami lub grupami (to bardzo popularne testy parametryczne i nieparametryczne), związki między zmiennymi (a więc korelacje), możliwość przewidywania jednej zmiennej przez drugą (predykcja/analiza predykcji) lub też czy dane wyniki powiązane są z wyborami losowymi (inaczej fluktuacyjnymi).
Rodzaje testów statystycznych
Wszystkich rodzajów testów statystycznych nie sposób tu wymienić, są ich bowiem dziesiątki. W zasadzie każda kategoria testu – a tych średnio wyróżnia się kilkanaście – związana jest z innymi ich rodzajami. Do najczęściej używanych zalicza się test chi-kwadrat (odpowiedni do zmiennych o charakterze jakościowym), test C Cochrana (bada zarówno jedność wariacji, jak i tak zwane obserwacje odstające), test Lilleforsa (zaliczany do testów normalności rozkładu), a także test serii, powiązany z losowością prób.
Testy T dotyczą porównywania dwóch grup (przykładem średnia waga chłopców i dziewcząt), testy ANOVA i MANOVA grup liczniejszych (średnia waga, ale grup w kilku poszczególnych kategoriach wiekowych).
Wybór testu statystycznego Wasze wyniki
Poziom wiedzy pacjentów z nowotworem piersi na temat palenia tytoniu jest niewystarczający
zmienna nominalna vs ilościowa
Sprawdź czy pomiędzy średnim BMI badanych dziewcząt (zmienna BMI) występuje statystycznie istotna różnica w zależności od miejsca pochodzenia. Test Shapiro-Wilk=0
1. Jaka jest zależność między wiekiem kobiet a ich wiedzą dotyczącą pielęgnacji skory dziecka
jaki test statystyczny do zmiennych: poziom zaufania do naukowców - zmienna porządkowa poziom religijności - zmienna porządkowa
Studenci kierunków związanych z żywieniem i zdrowiem wykazują większą troskę o zdrowie niż studenci pozostałych kierunków
zmienne dychotomiczne: płeć, obecność wykształcenia, obecność infografik na profilu, obecność rolek na profilu. Wiek oraz data dołączenia jako zmienne porządkowe
Porównanie grup nominalnych względem zmiennej ilościowej
Na podstawie danych umieszczonych w bazie danych ustal, czy satysfakcję z pracy można przewidzieć poprzez staż wykonywanej pracy?