Czym jest przedział ufności?
Przykład przedziału ufności
Przykład: Badacz chciał sprawdzić, jaki jest średni poziom inteligencji wśród polskich studentów. Przeprowadził badanie na pewnej próbie polskich studentów. W jego badaniu średni poziom inteligencji wyniósł 120. Za pomocą obliczeń statystycznych wykazał, że z 95% prawdopodobieństwem prawdziwy średni poziom inteligencji polskich studentów mieści się w granicach 112-128.
Badacz na podstawie badania (jeżeli nie bada całej populacji, lecz tylko jej wycinek) nie może podać dokładnej wartości danej cechy w populacji. Aby mógł to zrobić, musiałby przebadać wszystkich studentów (ale statystyka umożliwia nam wnioskowanie statystyczne na temat populacji na podstawie jedynie próby tej populacji). Badacz może natomiast z pewnym prawdopodobieństwem, np. 90%, 95%, 99% podać przedziały (nasze przedziały ufności), w których mieści się (znajduje się) poszukiwana przez badacza wartość. Jego badania wykazały, że prawdziwy poziom inteligencji polskich studentów mieści się pomiędzy 112 i 128 pkt.
Oczywiście, założone prawdopodobieństwo może być dla nas nie wystarczające, 95% oznacza, że mamy 5% szans na pomylenie się w naszych badaniach (5% szans na to, że prawdziwa wartość średnia znajduje się poza wyznaczonym przedziałem). Jeżeli zwiększymy prawdopodobieństwo, np. interesowałby nas poziom 99%, to wyznaczony zakres ulegnie rozszerzeniu i na odwrót, jeżeli zmniejszymy prawdopodobieństwo, np. 90%, to zakres ulegnie zmniejszeniu. Kolejną wartością wpływającą na przedział ufności jest liczebność próby. Im nasze badanie jest przeprowadzane na większej liczbie osób, tym przedział ufności maleje. Jest to oczywiste z racji faktu, że większa liczba przebadanych osób to większa część badanej populacji, a im więcej wiemy, tym mniej się mylimy.
W tym artykule posłużyliśmy się średnią. Jednakże przedziały ufności możemy wyznaczyć również dla innych miar, np. wariancja, odchylenie standardowe, współczynnika korelacji i innych - wyliczanie przedziałów ufności
Przedział ufności Wasze opinie